Yazılarımız E-Mail Adresinize Gelsin

23 Ocak 2015 Cuma

JESSİCA BROCKMOLE- MEKTUBUNDA DİYORSUN Kİ KİTABINA YORUMUM :

Evet herkese merhabalar öncelikle…

Bugün size Epsilon Yayınevi’nden çıkmış bir kitabı yorumlayacağım. Aslında kitabı bitireli birkaç gün oldu ama ben bir türlü yorum yazamadım, şu aralar, biraz rahatsızım, hastane işlerim vs var. Hastaneye gidiyorum geliyorum, geldiği zaman bazen halsiz oluyorum  vs derken bir türlü yorum yazmak nasip olmadı. 

Aslında  bir kitap daha bitirdim onun yorumunu da daha sonra yazacağım. ( En kısa zamanda :) )

Şimdi diyeceksiniz ki hangi kitabı okudun ? Epsilon Yayınevi’nden “Mektubunda Diyorsun Ki “adlı kitabı okudum.

 Ülkemizde çıkmadan çok daha önce ben bu kitabı görüyordum , masmavi kapağı olsun, kitabın türü olsun ilgimi çekmişti. (Ve bizdede orijinal kapağıyla çıktı:)) 
Sonra kitabı eve gelip araştırdığımda yılın en iyi kitabı olduğunu gördüm . Ve dedim ki bu kitap acaba bizde de çıkar mı ? 

Aradan çok kısa bir süre geçti ve Epsilon Yayınevi kitabı çıkaracağını duyurdu, şaka gibi. Ama ben nasıl sevindim anlatamam, sevinç nidaları attım vs :)

Kitap çıktı ve kaçar mı benden, alıp okumaya başladım. 

Öncelikle,kitap mektuplardan oluşan bir roman. Kitabın dili çok akıcı, tabiî ki bunda çevirmenin; Duygu Filiz İlhanlı  ve de editörlüğünü üstlenen Elif Dinçer Hanım’ın vs büyük katkısı olduğunu düşünüyorum.Ve kendilerini tebrik ediyorum. 

Kitabı yazar , yazar ama okurken bize o duyguları  asıl yansıttıran kişiler çevirmen , editör ve redaksiyon üçgenidir.( Bu her  kitapta geçerli ) 

Kitap,yıllarca sürecek yazışmaları ateşleyen bir mektupla başlıyor .Karakterlerden; Elspeth  Dunn şair ve  şiirlerine  ilgi duyup ona  mektup yazarak, şaşırtan David adında bir adamla tanışıyor. Hatta bu adam kendinden birkaç yaş küçük .Aralarında  gitgide mektuplar sayesinde bir yakınlık başlıyor ve bu yakınlık  zamanla aşka dönüşüyor.( tabi aşama aşama olaylar nasıl gelişiyor bunu ancak kitabı okuyarak görebilirsiniz , çünkü en ufak bir detay bir sonraki detayın neden ve sonucu , bu da kitabın büyüsünün bozulması demek maalesef  ve zaten kitap kalın bir kitap da değil ; yazar her şeyi tadında bırakmış )

Mektuplarda ; aile bağlarını, arkadaşlığı dostluğu , savaşın getirilerini – götürülerini, insanlar üzerinde ki etkisini, fedakarlığı, sevgiyi ve aşkın naifliğini, saflığını buluyorsunuz.

Kitap aynı zaman da geçmiş ve gelecek arasında  da  köprü görevi görmüş. Ama okurken asla bir kopukluk yaşamadan okuyabiliyorsunuz ve sizi yormuyor.


Kimi zaman duygulanarak kimi zaman yüzümde bir tebessümle bu kitabı okudum.

Ve  hiç abartısız şunu diyebilirim  yılın en iyi kitabı değil , gelmiş geçmiş en iyi kitaplardan bir tanesi. 

Eğer bu tarz kitapları seviyorsanız hiç ama hiç düşünmeden alıp okuyun derim .

Kısacası benim için muhteşemdi. Bu kitaba  kaç puan vereceksin derseniz , puan vermiyorum. Gökteki tüm yıldızları ayağına seriyorum ..

Ve bu kitabı bizlerle buluşturduğu için Epsilon Yayınevi’ne çok teşekkür ediyorum.

Sevgiler…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder